„Balladyna” Juliusza Słowackiego to tegoroczna lektura dziewiątej odsłony akcji „ Narodowe Czytanie”. Szkoła w Benicach także przyłączyła się do tego szczytnego projektu, którego nadrzędnym celem jest propagowanie literatury narodowej. „Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Powstało na emigracji w 1834 roku w czasie dyskusji na temat przyczyny klęski powstania listopadowego i debaty nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.
W dramacie dużą rolę odgrywa realizm i fantastyka, które przeplatają się na przemian, jednak główny temat utworu koncentruje się na analizie postaw bohaterów. Osadzona w baśniowej scenerii historia dwóch sióstr Aliny i Balladyny do dziś przyciąga uwagę czytelnika, jest inspiracją dla twórców kultury i sztuki. Jest to dzieło uniwersalne, bo wpleciona w fabułę utworu sceneria nadgoplańskiej krainy urzeka i tworzy skojarzenia o początkach państwa polskiego.
W taki sposób dzieło zostało uchwycone przez uczniów naszej szkoły. Żądza władzy, rywalizacja, rozpacz, kłamstwo, skarga, bezduszność - to uczucia, które dominują na kartach tragedii i w doskonały sposób zostały uchwycone i zaprezentowane przez młodzież benickiej placówki, która dowiodła, że dzieło Juliusza Słowackiego jest do dziś ciekawe i aktualne.