Od 2007 roku 8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Zainicjował go ówczesny komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia: Markos Kyprianou. Od 12 lat tego dnia w szkołach całej Europy uczniowie uczestniczą w Dniu Zdrowego Śniadania – sami przygotowują posiłek, który zjadają w klasowym gronie. Celem akcji jest oczywiście zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się.
Dzień Zdrowego Śniadania obchodziliśmy również w naszej szkole. Członkinie Szkolnego Koła PCK przygotowały wystawę, która przypomniała, co powinno się znajdować w zdrowym posiłku. Wszyscy uczniowie podczas zajęć z wychowawcami samodzielnie przygotowywali kanapki, sałatki, szaszłyki, owocowe desery i inne smakołyki. Kluczowe było to, aby w szkolnych posiłkach nie zabrakło warzyw i owoców. Wychowawcy zwracali również uwagę, aby nie marnować przyniesionego jedzenia. Posiłkiem zawsze można się z kimś podzielić, a czasami warto przygotować mniejszą porcję, która na pewno zostanie zjedzona w całości.
Śniadanie jest tak ważne, bo po przespanej nocy poziom glukozy we krwi jest niski, a jeśli dziecko nie zje porannego posiłku, może się on dodatkowo obniżyć. Upośledza to funkcje komórek całego organizmu, ale szczególnie komórek nerwowych mózgu i wpływa niekorzystnie na procesy poznawcze, w tym na tempo przypominania sobie zdobytych wiadomości. Z badań wynika, że uczniowie, którzy spożywają prawidłowo skomponowane śniadanie, szybciej pracują na lekcjach, popełniają mniej błędów, mają więcej pomysłów i uzyskują lepsze wyniki w testach na sprawność fizyczną. Jedzenie śniadań zmniejsza także ryzyko nadwagi i otyłości. Jeśli spożywamy poranne posiłki, pula naszych zasobów energetycznych rozkłada się prawidłowo na cały dzień. Nieregularne jedzenie to jeden z czynników ryzyka odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Miejmy nadzieję, że chociaż część uczniów z naszej szkoły przekona się do jedzenia śniadania i wspólnie z rodzicami zadba, aby produkty, z których komponujemy śniadanie, miały wysoką jakość i wartość odżywczą.