Sport odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka, jest również istotny dla krotoszyńskiej społeczności.
W kalendarz imprez sportowych, odbywających się corocznie w Krotoszynie, wpisane są zawody o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim: zapasy, sumo, korfball, karate, mityngi lekkoatletyczne i pływackie, zawody strzeleckie, wędkarskie, tenisa stołowego i ziemnego oraz rozgrywki w sportach drużynowych. Z imprez masowych na podkreślenie zasługują Bieg Krotosa, Bieg Sokoła, Bieg Wiosny czy zlot Motocykli Ciężkich i Weteranów. Kalendarz imprez rekreacyjno- sportowych jest bogaty.
Najmłodsi mieszkańcy gminy mają możliwość doskonalenia nauki pływania podczas zajęć wychowania fizycznego na Krytej Pływalni WODNIK. Umiejętności sportowe mogą rozwijać podczas zajęć w szkolnych i w uczniowskich klubach sportowych. Ci najzdolniejsi i pełni sportowego zapału trafiają do klubów sportowych, gdzie trenują wybraną dyscyplinę.
KROTOSZYŃSKIE KLUBY SPORTOWE
Krotoszyński Klub Sportowy ASTRA zrzesza piłkarzy i siatkarzy, LKS CERAMIK szkoli zapaśników, Klub Sportowy KROTOSZ - karateków, pływaków, tenisistów stołowych i biegaczy, a Akademia Sportów Walki NIPPON i Towarzystwo Atletyczne ROZUM specjalizują się w sportach walki. Prężnie działają krotoszyńskie koła wędkarskie, LOK, WOPR czy PTTK. Informacje teleadresowe o klubach sportowych znajdują się w zakładce kluby sportowe.
Krotoszyńscy sportowcy wielokrotnie stawali na podium, zajmując zaszczytne miejsca, zdobywając punkty i tytuły mistrzowskie na arenach wojewódzkich, ogólnopolskich europejskich i światowych.
Samorząd przyznaje corocznie najlepszym młodym sportowcom stypendia oraz nagrody finansowe i rzeczowe. Nie zapomina o trenerach, instruktorach, działaczach i sponsorach. Dodatkowo przeznacza pieniądze dla klubów sportowych promujących miasto. Kluby i stowarzyszenia nieodpłatnie korzystają z gminnej bazy sportowej. Gmina ponosi koszty związane z bieżącym utrzymaniem boisk, hal sportowych, sal gimnastycznych, świetlic wiejskich, pływalni. Pod względem rocznych nakładów na sport i szeroko rozumianą kulturę fizyczną krotoszyński samorząd plasuje się w czołówce gmin w Wielkopolsce, a kwoty z budżetu przeznaczane na sport z roku na rok są wyższe.
BAZA SPORTOWA
Krotoszyńska baza sportowa to głównieCentrum Sportu i Rekreacji Wodnik, spośród jego obiektów na szczególną uwagę zasługuje oddana do użytku w listopadzie 2015 roku nowoczesna hala sportowo –widowiskowa przy Zespole Szkół nr 3 w Krotoszynie. W budynku znajdują się: główna sala sportowa z trybunami mieszczącymi 684 osoby, pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, tenisa ziemnego i piłki nożnej halowej, dodatkowo wyznaczone są trzy boiska treningowe do piłki siatkowej, które mogą służyć jako boiska turniejowe, salka fitness, salka sportów walki, siłownia, salka konferencyjna z zapleczem kuchennym, pomieszczenie przeznaczone na działalność gastronomiczną. Organizowane będą tu różnego rodzaju imprezy sportowe, kulturalne i rozrywkowe. Obiekt wyposażony został w profesjonalne nagłośnienie.
*Więcej informacji na temat hali sportowej TUTAJ...
Miejscem wypoczynku jest także Kryta Pływalnia WODNIK. W budynku znajdują się: basen sportowy, basen rekreacyjny, zjeżdżalnia wodna długości 52,5m i mniejsza dla dzieci, 3 whirpoole i sauny. Można także skorzystać z tężni solankowej oraz zagrać w kręgle. Na trzeciej kondygnacji znajduje się hotel.
* Więcej informacji na temat krytej pływalni TUTAJ...
W porze letniej mieszkańcy gminy chętnie korzystają z pływalni odkrytej. Na jej terenie, oprócz basenu kąpielowego i basenu dla dzieci, znajdują się dwa boiska do siatkówki plażowej oraz korty tenisowe.
Sportowe rozgrywki i treningi prowadzone są w halach sportowych CSiR-u przy Zespole Szkół nr 3, przy ul. Młyńskiej 2b i ul. Sportowej oraz na stadionie sportowym.
Okolice Jeziora Odrzykowskiego są ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i dziecięcych zabaw. Tu zazwyczaj odbywają się większe imprezy plenerowe, jak Zlot Motocykli Ciężkich i Weteranów. W rejonie tym realizowany był projekt, który związany był bezpośrednio z zagospodarowaniem wód opadowych i ochroną przeciwpowodziową Miasta Krotoszyna. Realizacja inwestycji poprawiła stan urządzeń wodnych, zapewniła odbiór wód opadowych przez zmodernizowane kanały i uregulowane cieki oraz ograniczyła zalewy do wyznaczonych terenów o charakterze polderowym. Na jeziorze Odrzykowskim w 2014 roku pojawiło się nowe molo. Co roku otwierana jest na okres letni Przystań "Błonie", która oferuje wypożyczenie kajaków i rowerów wodnych. W przyszłości planowane jest utworzenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego na krotoszyńskim Błoniu.
W okolicy jeziora znajduje się skatepark. Jeszcze przed jego powstaniem kwestia urządzenia i wyglądu była konsultowana z przyszłymi użytkownikami.
Tuż obok znajduje się stadion sportowy z trybunami na 1500 miejsc siedzących oraz boiska treningowe z zapleczem socjalnym, dwie hale treningowe: do sportów walki i tenisa stołowego. Salka do treningów karate znajduje się też w siedzibie Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.
Krotoszyńska baza sportowa to również szkolne sale sportowe, nowo wybudowane boiska z nawierzchnią poliuretanową oraz kompleks boisk sportowych, oddany do użytku w 2012 roku w ramach programu rządowego „Moje Boisko Orlik 2012”. W pobliżu znajduje się siłownia plenerowa dla dorosłych, nowy plac zabaw oraz miasteczko ruchu drogowego. Obiekty sportowe TUTAJ..
TURYSTYKA
Okolice Krotoszyna stwarzają dobre warunki do uprawiania krajoznawstwa i turystyki. Z myślą o miłośnikach aktywnego wypoczynku, połączonego z kontaktem z przyrodą oraz poznawaniem zabytków architektury i historii regionu, wytyczono i oznakowano na terenie gminy kilka szlaków turystycznych: 3 piesze, 2 rowerowe oraz ścieżkę przyrodniczą. W większości szlaki biegną lokalnymi drogami jezdnymi o stosunkowo niewielkim ruchu, niektóre odcinki - drogami gruntowymi i leśnymi. Szlaki doprowadzą turystów do rezerwatów przyrody, akwenów wodnych, grodzisk, miejsc bogatych w pamiątki historyczne. Atrakcje turystyczne TUTAJ..
Zobacz także: Kalendaria wydarzeń i imprez...